Wielkanocne inspiracje

Wielkanoc już za parę dni! Zachęcamy, by wśród przedświątecznych przygotowań znaleźć chwilkę na wspólne wykonanie oryginalnych i wyjątkowo sympatycznych dekoracji. Zwłaszcza, że ich przygotowanie jest naprawdę proste. A więc – do dzieła!

Nasza dzisiejsza propozycja to działania, które nie tylko przynoszą twórczą radość, ale ze względu na swój charakter, idealnie też doskonalą dziecięcą manualność oraz usprawniają koordynację wzrokow-ruchową. Ich wielkanocna tematyka to również ciekawa okazja do rozmów o niezwykłych tradycjach regionalnych i świątecznych obyczajach. Jak widać, całość działań znakomicie wpisuje się w założenia obowiązującej podstawy programowej i może stanowić atrakcyjną propozycję zajęć z uczniami klas młodszych.

Filcowe nakładki na świąteczne piasanki

Autor: Anna Wnukiewicz

702-wielkanocne-inspiracje-filcowe-nakladanki-na-swiateczne-pisanki-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

1. Z papieru wycinamy szablony do interesujących nas wzorów (zajączek, kurka lub kurczątko).
  2. Papierowe szablony odrysowujemy delikatnie na filcu. Należy pamięteć, że niektóre z nich należy odrysować dwukrotnie! (np. tułów, skrzydełka i uszy).
  3. Wycinamy wszystkie filcowe elementy.
  4. Na filcowym tułowiu – bazie wykonywanego wzoru układamy wszystki mniejsze elementy (np. brzuszek u zajączka, jedno skrzydełko u kurki i dziobek u kurczątka) i przyszywamy je kolorowa muliną. Jeśli wymaga tego wykonywany wzór, to naszywamy niezbędne elementy również na drugiej części bazy.
  5. Następnie naszywamy guziczki – oczy oraz wszystkie inne elementy dekoracyjne. Oprócz kolorowych guziczków mogą to również być cekiny, koraliki czy gotowe ozdoby z filcu.
  6. Teraz składamy dwie bazy, a pomiędzy nimi delikatnie umieszczamy pozostałe elementy (grzebień i dziób u kurki, uszy u zajączka i skrzydełka u kurczątka). Przy pomocy ołówka zaznaczamy na przodzie bazy gdzie się one zaczynają i gdzie kończą.
  7. Ostatnia czynność to zszycie dwóch baz. Zszywając ja należy pamiętać o wcześniejszych zaznaczeniach, które przypominają, że w określonym miejscu należ wszyć pozostałe elementy.

Zajączek, kurka i kurczątko są już gotowe!

Pisankowe zwierzątka

Autor: Anna Cieślik

702-wielkanocne-inspiracje-pisankowe-zwierzatka-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

1. W zależności od wykonywanego wzoru oklejamy styropianowe jajko pojedynczym (formowanym do kształtu jajka) drucikiem lub naklejamy na nie uformowane wcześniej z druciku „ślimaczki”. Klej nanosimy małymi partiami i posługujemy się przy tej czynności pędzelkiem.
  2. Z druciku formujemy pozostałe elementy naszych zwierzątek. Łapki, nóżki, uszy itp. mocujemy wbijając je delikatnie w styropianowe jajko – bazę.
  3. Zwierzątkom doklejamy jeszcze oczy.
  4. Gotowe zwierzątka możemy ozdabić dowolnymi akcesoriami dekoracyjnymi (filcowe kwiatki, cekiny, wstążeczki itp.).

Udanej zabawy!