Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Andrzejki z Czarownicą Hermenegildą

Andrzejki obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, tradycyjnie są czasem wróżb i prób przepowiadania przyszłości. Dawniej miały one nieco poważniejszy charakter, gdyż nasi przodkowie wierzyli, że andrzejkowe przepowiednie na pewno się spełnią. Obecnie Andrzejki są raczej okazją do wesołych konkursów i zabaw, w których chętnie biorą udział również dzieciaki.

My także przygotowaliśmy się na wielkie andrzejkowe wróżenie. Pomagać nam w tym będzie wyjątkowa postać – Czarownica Hermenegilda, którą przed momentem stworzyliśmy z kolorowego papieru! Hermenegilda nosi na głowie specjalny, obrotowy kapelusz, który wskazuje imię, jakie będzie nosił w przyszłości nasz najlepszy przyjaciel.

Wy również możecie wykonać własną czarownicę, nadać jej dowolne imię, a na kapeluszu wypisać imiona chłopców, dziewczynek, albo np. zawody, które być może będziecie wykonywać w przyszłości. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by Wasza czarownica posiadała pokaźną garderobę, a w niej kilka wersji kapeluszy!

901-andrzejki-z-czarownica-hermenigilda-01

Żeby wykonać papierową czarownicę, będziecie musieli wyciąć z papieru dwa okręgi znacząco różniące się średnicą. Z obydwu wykonajcie stożki, nacinając okręgi do połowy i spinając zszywaczem lub sklejając przy pomocy taśmy klejącej. Większy stożek posłuży za korpus, mniejszy zaś – za kapelusz. Narysujcie czarownicy twarz, doklejcie włosy i dłonie. Możecie też wykonać rondo kapelusza i dokleić czarownicy papierowe nogi, ale nie jest to konieczne. Gdy postać będzie gotowa, wypiszcie na kapeluszu imiona, a pod nimi narysujcie strzałki. Kiedy już założycie czarownicy kapelusz, będziecie mogli zaczynać zabawę! Zakręćcie kapeluszem i obserwujcie, kiedy się zatrzyma. Imię które zostanie wskazane przez nos czarownicy, będzie w przyszłości imieniem Waszego najlepszego przyjaciela!

Do wykonania postaci czarownicy użyliśmy: