Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Kolorowy Listopad

Autor: Anna Wnukiewicz

Kto powiedział, że listopad jest szary i ponury? Wystarczy dobrze się rozejrzeć. W parkach i lasach można nadal spotkać drzewa w niezwykłych kolorach. Ciekawe, kto najlepiej zapamięta ich barwy i spróbuje razem z nami wykonać piękną, kolorową listopadową pracę plastyczną… Zapraszamy do wspólnej zabawy!

kolorowy listopad

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Z pomarańczowego brystolu A3 wycinamy prostokąt o wymiarach 26 x 34 cm. Z czerwonego brystolu A3 wycinamy prostokąt o wymiarach 22 x 31 cm. Przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej naklejamy go na środek pierwszego prostokąta. Na tak przygotowane brystole naklejamy ostatni, żółty, brystol A4. Będzie to podstawowy format i tło naszej pracy.
  2. Z kolorowego papieru wycinankowego i ozdobnego papieru do pakowania wydzieramy podłużne, nieregularne pasy. Naklejamy je w miejscu, które będzie horyzontem naszego obrazka. Nad horyzontem naklejamy chmury, które wydzieramy z papieru do pakowania w błękitnych odcieniach.
  3. Poniżej horyzontu naklejamy kilka kolorowych pasemek wełny do filcowania. Ich kolory dobieramy tak, aby przypominały opadłe z drzew liście. Wełnę delikatnie rozrywamy w palcach i naklejamy na posmarowany klejem brystol. Całość lekko dociskamy dłońmi.
  4. Z brązowej wełny do filcowania formujemy pnie drzew. Aby nadać im odpowiedni kształt, każdy fragment wełny lekko rolujemy w dłoniach, a następnie delikatnie rozciągamy ten z końców, który będzie stanowił dół pnia. Tak przygotowane pnie, przy pomocy kleju nanoszonego na brystol pędzelkiem, naklejamy na karton.
  5. Teraz kolej na korony drzew… Z kolorowych wełen „wyciągamy” długie, węższe i szersze pasma. Każde pasmo skręcamy przez chwilę w palcach, nadając mu formę sznureczka. Wełniane sznureczki zwijamy płasko w „ślimaka” i naklejamy na posmarowany klejem karton. W zależności od ilości „ślimaków” drzewo będzie miało większą lub mniejszą koronę.
  6. Tak przygotowaną pracę ozdabiamy dodatkowo listkami wyciętymi z kolorowego papieru przy pomocy ozdobnego dziurkacza.

Brawo! Twoja praca jest już skończona. Kiedy nadejdą deszczowe dni będzie miłym wspomnieniem listopadowych spacerów. A może wymyślisz dla niej jeszcze inne zastosowanie? Do dzieła!