Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Jesienne drzewka

Autor: Anna Wnukiewicz

Nadszedł już październik. Drzewa w parkach i lasach nabrały niepowtarzalnych kolorów. Nie każdego dnia pogoda sprzyja jednak długim spacerom. Dlatego właśnie w tym miesiącu przygotowaliśmy propozycję pracy plastycznej, która wprowadzi choć trochę jesiennych barw do naszych domów lub klas.

jesienne drzewka 1

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Ze złotej tektury falistej wytnij prostokąt o wymiarach 7×25 cm (przydatne będą tu duże nożyczki, gdyż tektura jest dość sztywna). Złóż z niego formę podobna do walca i przewiąż ją sznureczkiem lub kolorową wstążką. Będzie to pień naszego drzewka (możesz go ozdobić dodatkowym, kolorowym paskiem papieru o wymiarach 3×25 cm, który również należy przewiązać sznureczkiem).
  2. Przy pomocy kleju winilicznego, nakładanego pędzelkiem, sklej ze sobą kilka kul z masy papierowo-bawełnianej. Przytrzymaj je ok. 2 minut, aby klej dobrze związał. Doklejaj teraz kolejne kule o średniej i małej wielkości kształtując i rozbudowując w ten sposób koronę Twojego drzewka. (Aby kule łatwiej się ze sobą sklejały, możesz je wcześniej delikatnie „wyrobić” w dłoniach).
  3. Delikatnie posmaruj klejem górną krawędź pnia drzewka i ustaw na niej koronę wykonaną z papierowych kul. Przytrzymaj ją teraz ok. 2 minut, alby klej dobrze związał. Przyjrzyj się jeszcze raz kształtowi swojego drzewka i zastanów się czy nie trzeba gdzieś dokleić dodatkowej papierowej kuli.
  4. Pomaluj koronę drzewa perłowymi farbami. Możesz posłużyć się tylko jednym kolorem lub wykorzystać więcej jesiennych barw. Aby farba równomiernie się rozkładała, nie używaj zbyt dużo wody. Pozostaw drzewko do całkowitego wyschnięcia.
  5. Ostatni etap pracy, to dekoracja jesiennego drzewka. Możesz tu posłużyć się własnym pomysłem lub skorzystać z naszych propozycji:
    • drzewko jednobarwne ozdób kolorowymi listkami wyciętymi z kolorowych blaszek ozdobnym dziurkaczem. Przyklej je za pomocą kleju winilicznego. Klej nakładaj małym pędzelkiem na suchą powierzchnię korony drzewka.
    • na drzewku wielobarwnym, posługując się najcieńszym pędzelkiem, namaluj kolorowe listki. Kiedy farba wyschnie, przy pomocy złotego i czerwonego brokatu, dorysuj im kontury i delikatne ogonki.

jesienne drzewka 2

Jesienne drzewko jest już gotowe. W czasie deszczowych dni może być piękną, kolorową dekoracją pokoju lub Twojej klasy. Świetnie sprawdzi się również jako podarunek dla przeziębionego kolegi – na pewno poprawi mu nastrój.