Już całkiem świątecznie…

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko parę tygodni. Już dziś warto pomyśleć o świątecznych dekoracjach, które podkreślą wyjątkowy nastrój zbliżającego się okresu. Wspólne wykonywanie świątecznych ozdób będzie na pewno niezwykłym, pełnym uroku czasem, a powstałe prace przyniosą radość zarówno ich małym autorom, jaki i osobom, które zostaną obdarowana takimi oryginalnymi prezentami.

601-juz-calkiem-swiatecznie-01

Choinka

Potrzebne materiały:

 • filc niebieski (PW4213),
 • koraliki fantazyjne,
 • szablon – 1/3 koła o promieniu 11cm,
 • igła i mulina,
 • wstążeczka,
 • nożyczki.

Wykonanie:

 1. Na filcu odrysowujemy szablon o kształcie 1/3 koła. Odrysowaną formę wycinamy.
 2. Na formę naszywany koraliki w kształcie serduszek.
 3. Filcowy kształt 1/3-ciej koła zszywamy kolorową muliną (łączymy oba brzegi rozpoczynając zszywanie od dołu powstałego stożka i zostawiamy niewielki otwór na jego szczycie) – w przypadku naszej choinki zastosowaliśmy ścieg krzyżykowy.
 4. Na wstążeczkę nawlekamy jeden duży koralik, umieszczamy go w połowie długość i unieruchamiamy robiąc po obu jego stronach supełki. Wstążkę z koralikiem przekładamy przez pozostawiony w filcowej choince otwór.
 5. Na szczycie choinki zawiązujemy kokardkę. Z reszty wstążeczki robimy pętelkę – wieszczek.
 6. Na dolny fragment wstążki nawlekamy jeszcze kilka koralików i blokujemy je robiąc supełek.

601-juz-calkiem-swiatecznie-06Złoty anioł

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

 1. Z papieru aluminiowego wycinamy prostokąt o wymiarach 25x40cm. Zwijamy go w rulon i „ściągamy” palcami jeden z jego końców – aluminiowy papier sam zachowa nadany mu kształt.
 2. „Ściągnięty” część papieru posłuży jako kołnierz anielskiej sukni. Nacinamy ją wiec w trzech miejscach i otrzymane fragmenty odpowiednio modelujemy w palcach.
 3. Do miejsca „ściągnięcia” papieru przymocowujemy kolejno dwa złote druciki kreatywne. Każdy z nich modelujemy tak, by nadać mu kształt anielskiego skrzydła.
 4. Kulę z masy papierowej nabijamy na patyczek do szaszłyków i dwukrotnie malujemy złota farbą. Gdy tempera wyschnie przy pomocy mazaka rysujemy aniołowi oczy i buzię. Następnie przekładamy patyczek przez „ściągnięty” rulon papieru aluminiowego i mocujemy aniołowi głowę.
 5. Głowę anioła smarujemy klejem w sztyfcie. Z wełny do filcowania wyciągamy długie pasmo, które odpowiednio modelujemy i przyklejamy, tworząc anielskie włosy.

 

Anioł jest gotowy.

601-juz-calkiem-swiatecznie-04

Srebrny anioł

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

 1. Kwadrat krepiny o wymiarach 30×30 cm składamy na połowę. Jeden z dłuższych boków powstałego prostokąta dekorujemy przy pomocy dziurkacza brzegowego. Otrzymany prostokąt składamy w harmonijkę – posłuży nam ona do zrobienia anielskiej sukienki, a dekoracja wykonana przy pomocy dziurkacza będzie imitowała delikatną koronkę.
 2. Kulę z masy papierowej nabijamy na patyczek do szaszłyków i dwukrotnie malujemy srebrną farbą. Gdy tempera wyschnie, rysujemy aniołkowi oczy i buzię – doskonale nadają się do tego mazaki.
 3. Przy pomocy kreatywnego drucika do patyczka mocujemy anielską sukienkę. Z pozostałych końcówek drucika formujemy aniołkowi skrzydła. Dół sukienki delikatnie rozciągamy, tak by całość ładnie się układała.
 4. Głowę anioła smarujemy klejem w sztyfcie. Z wełny do filcowania wyciągamy długie pasmo, które odpowiednio modelujemy tworząc anielskie włosy. Całość przyklejamy.
 5. Ze złożonego paska krepiny o długości 11cm robimy aniołkowi opaskę, która dekorujemy gwiazdką wykonaną przy pomocy dziurkacza. Praca jest już gotowa.

601-juz-calkiem-swiatecznie-05

Mikołaj ze słodką niespodzianką

Potrzebne materiały

 • papier aluminiowy czerwono-złoty,
 • dekoracyjne półkule (FO1249),
 • dziurkacz ozdobny – gwiazda,
 • nożyczki,
 • dwustronna taśma klejąca,
 • kilka cukierków czekoladowych.

Wykonanie:

 1. Z czerwono-złotego papieru aluminiowego wycinamy prostokąt o wymiarach 46x17cm. Prostokąt składamy na pół – czerwoną stroną do środka (otrzymujemy prostokąt o wymiarach 23x17cm).
 2. Otwieramy prostokąt i na wewnętrznej, czerwonej stronie odmierzamy po 3cm od linii złożenia. Obie odległości zaznaczamy ołówkiem i ponownie zamykamy prostokąt (czerwona stroną do środka).
 3. Złożony prostokąt układamy przed sobą poziomo, tak by złożoną krawędź mieć po prawej stronie. Następnie chwytamy wierzchnią warstwę złożonego prostokąta i zaginamy ją zgodnie z wcześniej zaznaczoną na wewnętrznej stronie linią. Czynność powtarzamy również na drugiej warstwie prostokąta.
 4. Po obu złożeniach otrzymujemy czerwony prostokąt o wymiarach 20x17cm. Układamy go przed sobą poziomo, tak by złożoną krawędź mieć ponownie po prawej stronie. Następnie oba dłuższe boki prostokąta zawijamy dwukrotnie ku środkowi, tworząc niewielkie, centymetrowe zakładki i jednocześnie zamykając jego krawędzie.
 5. W ten sposób otrzymujemy papierowa torebkę, do której wrzucamy kilka czekoladowych cukierków.
 6. Torebkę z cukierkami stawiamy pionowo, a jej górę zaginamy do tyłu, nadając jej jednocześnie kształt czapki Mikołaja.
 7. Z papieru aluminiowego wycinamy: trójkąt (podstawa 5cm, wysokość 8cm), dwa koła o średnicy 4cm, dwa koła o średnicy 2,5cm, kółeczko o średnicy 1,5cm i gwiazdkę (przy pomocy dziurkacza). Elementy przyklejamy kolejno dwustronna taśma klejącą tworząc: brodę, wąsy (kółeczka składamy na pół), brwi (kółeczka również składamy na pół) i pompon na końcu czapki.
 8. Małymi kawałkami taśmy przyklejamy Mikołajowi nos i oczy (z dekoracyjnych półkuli). I Mikołaj z niespodzianka jest już gotowy.

601-juz-calkiem-swiatecznie-03

Mikołaj

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

 1. Z czerwonego filcu wycinamy dwa trójkąty (podstawa 7cm, wysokość 7cm), zszywamy ich dłuższe boki, i luźno oplatamy brokatowym drucikiem. Będzie to czapka Św. Mikołaja, więc na jej czubku doklejamy mały, biały pomponik.
 2. Z filcu wycinamy również prostokąt o wymiarach 11x8cm i zszywamy jego krótsze boki. Jest to ubranko dla Mikołaja, do którego doszywamy następnie duży pompon (doszywamy go punktowo, z tyłu).
 3. Mniejsze pompony (nos, broda, wąsy, rączki i buty) doklejamy przy pomocy kleju w sztyfcie, a oczy doklejamy przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej.
 4. Na koniec zakładamy Mikołajowi czapkę, a jego ubranko dekorujemy filcową, samoprzylepną choinką.

601-juz-calkiem-swiatecznie-02

Puchaty mikołajek

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

 1. Z cienkiego drucika formujemy okrągłą głowę Mikołaja. Przymocowujemy do niej czerwony cienki drucik, z którego formujemy trójkątną czapkę. Czapkę oplatamy dodatkowym cienkim drucikiem.
 2. Do głowy przymocowujemy trójkątny tułów – z dłuższych końcówek robimy jednocześnie ręce.
 3. Puchate kawałki białego, girlandowego drucika wykorzystujemy do zrobienia brody i wykończenia mikołajkowej czapki.
 4. Zgięty na pół zielony, girlandowe drucik, to idealny materiał do zrobienia małej choinki. Ją również mocujemy do ubranka Św. Mikołaja.
 5. Na koniec doklejamy do czapki małą cekinową gwiazdeczkę i Mikołaj jest już zrobiony. Można jeszcze dowiązać do jego czapki kolorową wstążeczkę i zawiesić na choince lub w oknie.

601-juz-calkiem-swiatecznie-07