Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Kwiatki dla Babci i Dziadka

Kolorowe, proste w wykonaniu i bardzo efektowne prace plastyczne z kwiatowymi motywami, to nasza propozycja na nadchodzące święto wszystkich Babć i Dziadków.

Trójwymiarowe kwiatki

201-kwiatki-dla-babci-i-dziadka-trojwymiarowe-kwiatki-02Potrzebne materiały:

Wykonanie:

 1. Pasy z brystolu (o długości 42cm) tniemy na trzy równe części. Dłuższe krawędzie otrzymanych odcinków dekorujemy przy pomocy nożyczek z wzorkami.
 2. Z ozdobnych paseczków składamy kwiatowe płatki (istnieje kilka sposobów ich składania – wart przetestować kilka i wybrać ten najbardziej się nam podobający). Jeden paseczek, to jeden płatek, którego końce należ razem skleić. Tak przygotowane płatki odkładamy na bok – przydadzą się nam one w dalszej części pracy.
 3. Na arkusz kolorowego brystolu A4 naklejamy dwa szersze, zielone pasy, które posłużą nam jako tło kwiatowej kompozycji (w naszej propozycji jeden pas jest z gładkiego brystolu, a drugi z tektury falistej). Brzegi obu pasów przycinamy wcześniej ząbkowanymi nożyczkami, tak by przypominały trawkę.
 4. Na brystol naklejamy kolejno cztery kolorowe koła origami o średnicy 4cm.
 5. Przygotowane wcześniej płatki przyklejamy promieniście wokół środka kółeczek origami. Miejsce, w którym płatki się łączą maskujemy dodatkowym kółeczkiem origami (o średnicy 2cm).
 6. Z zielonej tektury falistej, za pomocą nożyczek z ząbkami, wycinamy łodyżki. Całość dekorujemy listkami wyciętymi z zielonego brystolu.

201-kwiatki-dla-babci-i-dziadka-trojwymiarowe-kwiatki-01

Frotażowy kolaż

201-kwiatki-dla-babci-i-dziadka-frotazowy-kolaz-01

Frotaż, to technika polegająca na odwzorowaniu różnych faktur przez przykrywanie wybranej powierzchni arkuszem papieru i pocieraniu go ołówkiem, kredką lub węglem. Idealnie nadaje się, by na drodze własnych doświadczeń, odkrywać czym jest faktura oraz doskonalić umiejętność właściwego dostosowywania napięcia mięśniowego ręki do charakteru wykonywanej pracy.

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

 1. Wykonanie pracy wymaga od nauczyciela wcześniejszego zgromadzenia różnorodnych materiałów, które charakteryzuje ciekawa faktura. Mogą to być: kawałki tapety, haftowane lub robione na szydełku serwetki, fragmenty firan, monety, rzadkie płótno, sznureczki, podkładki śniadaniowe z tłoczonym wzorem oraz wszystkie inne materiały, które umożliwią uzyskanie ciekawej faktury.
 2. Pod arkusz papieru podkładamy materiał z fakturą. Całą powierzchnię papieru zamalowujemy równomiernie kredką woskową. Na kartce stopniowo powinien ukazywać się wzór schowanego pod nią materiału.
 3. Kolorowe papiery z odbitymi na nich wzorami posłużą nam jako kolorowy papier do wydzieranki. Można z nich wydzierać kwiaty, liście lub dowolne motywy dekoracyjne.
 4. Poszczególne elementy kompozycji przyklejamy na karton A4 za pomocą kleju w sztyfcie.

Kolorowa łąka

201-kwiatki-dla-babci-i-dziadka-kolorowa-laka-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

 1. Wykonanie pracy należy rozpocząć od zapoznania dziecka ze sposobem posługiwania się linijką artystyczną.
 2. Linijkę kładziemy pionowo na dość cienkim papierze (idealny jest ten do pakowania prezentów). Złączonymi palcami lewej dłoni dość mocno przyciskamy górną część linijki, a kciukiem dociskamy część dolną. Prawą dłonią chwytamy papier i pewnym ruchem, po śladzie linijki, odrywamy jego fragment (w kierunku od góry, do dołu). Czynność powtarzamy wielokrotnie używając papierów o dowolnych kolorach i teksturze.
 3. Zgromadzone w ten sposób pasy papieru, to materiał do wykonania pracy plastycznej. Naklejamy je przy pomocy kleju w sztyfcie tworząc obraz kolorowej łąki, na której zróżnicowane pasy papieru tworzą kolejno łany trawy, pola falujących kwiatów i niebo. Dopełnieniem pracy są małe obłoczki wydarte z białego papieru ksero.