Z ogromną przyjemnością informujemy, że w dniu 21 marca 2016 roku Ministertwo Edukacji Narodowej opublikowała pismo zawierające kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2016.
W punkcie V ministerstwo określiło, o co między innymi będą mogły aplikować jednostki samorządu terytorialnego (JST). Dofinansowanie będzie dotyczyło między innymi:
- pomocy dydaktycznych dla szkół podstawowych ogólnodostępnych w celu podnoszenia jakości udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej i zajęć rewalidacyjnych (dotyczy szkół w jednostkach samorządu terytorialnego otrzymujących kwotę podstawową części wyrównawczej subwencji ogólnej).
Termin składania wniosków: do dnia 29 kwietnia 2016 roku.
- szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej lub gabinetów stomatologicznych w tych szkołach/placówkach, które mają zagwarantowane godziny płatne przez NFZ dla pielęgniarek bądź lekarzy (dotyczy jednostek samorządu terytorialnego, które nie otrzymały dofinansowania z ww. tytułu w roku 2015 oraz szkół i placówek, nie ujętych we wnioskach w roku ubiegłym w jednostkach samorządu terytorialnego, które w roku 2015 otrzymały dofinansowania z ww. tytułu).
Nieprzekraczalny termin składania wniosków: do dnia 10 maja 2016 roku.
Dofinansowanie obejmuje wyłącznie wydatki, które nie są klasyfikowane jako wydatki majątkowe.
Do wniosku należy dołączyć: uzasadnienie wnioskowanej kwoty dofinansowania, zawierające wykaz planowanego do zakupienia sprzętu , opiewający na kwotę wnioskowaną a w przypadku wniosku o zakup pomocy edukacyjnych dydaktycznych – dokument potwierdzający otrzymywanie przez jednostkę samorządu terytorialnego w 2016 r. kwoty podstawowej części wyrównawczej subwencji ogólnej.
Źródło: Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2016 roku
Z myślą o wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego, które mogą składać wnioski w ramach 0,4 rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2016 przygotowaliśmy ofertę specjalną. Zachęcamy również do skorzystania z naszych kalkulatorów, dzięki którym w szybki i prosty sposób stworzą Państwo własny zestaw. Kalkulatory zawierają ofertę rozszerzoną.
Aby dowiedzieć się więcej, proszę kliknąć jedną z grafik:
WYPOSAŻENIE GABINETU PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEGO:
WYPOSAŻENIE GABINETU LEKARSKIEGO:
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Doradcami Klienta lub naszym Biurem Obsługi Klienta (tel. 801 5555 08).
Od 1 września 2016 r. w ustawie o systemie oświaty w art. 67 ust. 1 pkt. 4 zacznie obowiązywać zapis, zgodnie z którym do realizacji zadań statutowych szkoła publiczna powinna zapewnić uczniom możliwość korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej spełniającego szczegółowe wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, oraz wyposażonego w sprzęt, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w części dotyczącej warunków realizacji świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej.
Szczegółowe wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej i opieki przedlekarskiej zostało zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Załącznik nr 4).
- Wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej i opieki przedlekarskiej:
- kozetka,
- stolik zabiegowy lub stanowisko pracy – urządzone i wyposażone stosownie do zakresu zadań pielęgniarki szkolnej,
- szafka przeznaczona do przechowywania leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych,
- biurko oraz szafka kartoteczna – przeznaczone do przechowywania dokumentacji medycznej,
- waga medyczna ze wzrostomierzem,
- parawan,
- aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych,
- stetoskop,
- tablice Snellena do badania ostrości wzroku,
- tablice Ishihary do badania widzenia barwnego,
- tablice – siatki centylowe wzrostu i masy ciała oraz inne pomoce do wykonywania testów przesiewowych i interpretacji ich wyników,
- środki do nadzorowanej grupowej profilaktyki próchnicy zębów.
- Przenośna apteczka pierwszej pomocy z zestawem przeciwwstrząsowym (wyposażenie apteczki oraz zestawu przeciwwstrząsowego zostało zawarte w wyżej wymienionym rozporządzeniu).
Dowiedz się więcej:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą
Źródło: Strona Internetowego Systemu Aktów Prawnych z dnia 7 kwietnia 2016 roku