Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Świąteczne upominki dla każdego

To już całkiem niedługo… Jeszcze tylko troszkę cierpliwości i nadejdą te najbardziej oczekiwane Święta w roku.

Aby skrócić ten czas tym najbardziej czekającym i najbardziej niecierpliwym – czyli naszym Najmłodszym – warto zaproponować im wspólne wykonanie świątecznych upominków dla najbliższych. Zaangażowanie i emocje włożone w samodzielną pracę oraz radość z ofiarowania bliskim czegoś przygotowanego specjalnie dla nich, będą wspaniałym dopełnieniem tej niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia.

602-swiateczne-upominki-dla-kazdego-01

A oto kilka naszych propozycji opartych o pracę z kolorowym, ciepłym i bardzo sympatycznym w dotyku filcem:

Rodzinka wesołych zakładek

Idealny prezent dla wszystkich lubiących czytać. A może przygotowana zakładka będzie całkiem niepowtarzalna, bo podobna do jej przyszłego właściciela? Jedno jest pewne – bez wątpienia sprawi mu wiele radości i umili lekturę.

602-swiateczne-upominki-dla-kazdego-02

Potrzebne materiały:

 • kolorowy filc,
 • naklejane oczy,
 • dekoracje filcowe mix (PW1004, PW1006),
 • cekiny w różnych kształtach,
 • klej winiliczny (NS0808) i pędzelek lub dwustronna taśma klejąca,
 • nożyczki.

Wykonanie:

 1. Z filcu w wybranym kolorze wycinamy prostokąt o wymiarach 3,5×25 cm. Na jednym z jego końców robimy około 2-centymetrowe nacięcia – będzie to dekoracyjne zakończenie naszej zakładki.
 2. Z różnokolorowych filców wycinamy dowolne, fantazyjne elementy, które zapewnią naszej zakładce niepowtarzalny wygląd. Kolorowe fryzury, wesołe uśmiechy, nakrycia głowy, kokardy, krawaty itp. nie są tak trudne do wycięcia, gdyż filc ma odpowiednią sztywność i można go dowolnie ciąć zwykłymi nożyczkami. Dla ułatwienia wybrany kształt można wcześniej narysować na kartonie, wyciąć i odrysować ołówkiem na filcu.
 3. Wycięte elementy przyklejamy do głównej bazy przy pomocy kleju winilicznego nanoszonego pędzelkiem lub 2-stronnej taśmy klejącej. Następnie doklejamy sztuczne oczy oraz wszelkiego rodzaju dekoracje – cekiny, gotowe filcowe kształty (kwiatki, motylki, serduszka).
 4. Zakładka jest już gotowa. Wystarczy ją pięknie zapakować i niech czeka na pierwszą gwiazdkę…

Świąteczne etui na telefon

A to upominek, który ucieszy każdego użytkownika telefonów komórkowych…

602-swiateczne-upominki-dla-kazdego-04

Potrzebne materiały:

 • kolorowy filc,
 • dekoracje filcowe mix (PW1004, PW1006),
 • kolorowa mulina i igła,
 • nożyczki.

Wykonanie:

 1. Z filcu w wybranym kolorze wycinamy prostokąt o wymiarach 8×23,5 cm. Od jednego z końców odmierzamy 11 cm. i zaznaczamy tę odległość przy pomocy jasnej kredki lub ołówka – będzie to miejsce zgięcia materiału na nasze etui.
 2. Odmierzona odległość, to przód naszego etui. Jeśli chcemy ozdobić je np. wyszywanymi płatkami śniegu, to należy to zrobić właśnie teraz.
 3. Przygotowany filc składamy w zaznaczonym wcześniej miejscu zgięcia. Następnie, przy pomocy kolorowej muliny i ściegu okrętkowego, zszywamy jeden bok, obszywamy część górną i zszywamy drugi bok.
 4. Etui jest już prawie skończone. Można je jeszcze ozdobić gotowymi formami z filcu lub innymi elementami wyciętymi według własnego pomysłu.

Makatka dla dobrze zorganizowanych

Taka makatka to doskonały prezent dla tych, którzy mają naprawdę dużo zajęć i obowiązków. Kolorowe ptaszki nie pozwolą zapomnieć o żadnym terminie.

Potrzebne materiały:

 • kolorowy filc,
 • klamerki do bielizny,
 • naklejane oczy,
 • dekoracje filcowe mix (PW1004, PW1006),
 • cekiny w różnych kształtach,
 • kolorowa mulina i igła,
 • klej winiliczny (NS0808) i pędzelek lub dwustronna taśma klejąca,
 • nożyczki.

Wykonanie:

Zacznijmy od kolorowych ptaszków:

 1. Do ich wykonania będzie nam potrzebny jeden, uniwersalny szablon. Główny kształt oraz kształt skrzydełka i dzióbka projektujemy na kartonie, następnie wycinamy i odrysowujemy ołówkiem na filcu. Odrysowany wzór szablonowy wycinamy i powielamy jeszcze 2 razy.
 2. Wycięte elementy łączymy przy pomocy muliny i ściegu fastrygowego. Główny z kształtów ozdabiamy dodatkowo pojedynczym ściegiem fastrygowym, wykonanym muliną w jakimś kontrastowym kolorze.
 3. Gotowym ptaszkom przyklejamy błyszczący cekin, na który przymocowujemy małe, pojedyncze oczko.

Czas przygotować makatkę:

 1. Do arkusza filcu o wymiarach 21×30 cm. przyszywamy kolorowe klamerki do bielizny. Uwaga! Trzeba pamiętać, że klamerki muszą się świetnie trzymać i jednocześnie otwierać. Dlatego mocując je przewlekamy igłę z muliną przez otwór w ich środkowej części.
 2. Ten sam arkusz filcu ozdabiamy gwiazdkami, płatkami śniegu wyszywanymi białą muliną oraz gotowymi filcowymi ozdobami.
 3. Do drugiego z arkuszy filcu przyszywamy wieszaczek (w kształcie podkowy), który również wycinamy z filcu.
 4. Oba arkusze filcu (ten z klamerkami i ten z przyszytym wieszaczkiem) sklejamy przy pomocy szerokich pasów dwustronnej taśmy klejącej, tak by w środku znalazły się ich obie, mniej estetyczne strony (te z wystającymi nitkami itp.) Taśmę naklejamy na arkusz z wieszaczkami i dokładamy arkusz ze spinaczami – całość delikatnie dociskami dłońmi.
 5. Ostatni etap pracy to przyklejenie kolorowych ptaszków do drewnianych klamerek. Przyklejamy je klejem winilicznym do środkowej części spinaczy.