Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Teatr na dziecięcej dłoni

Autor: Anna Wnukiewicz

Pacynki, kukiełki, marionetki – w marcu, w Międzynarodowym Dniu Teatru, właśnie one wszystkie obchodzą swoje święto. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszymi pomysłami na wyczarowanie własnych, typowych lub całkiem oryginalnych, bajkowych bohaterów.

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być – choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.”

Tove Jansson – Lato Muminków

Zabawa w teatr jest tą magiczna aktywnością, która za sprawą często najprostszych rekwizytów, przenosi nas w zupełnie inną, niezwykłą rzeczywistość, gdzie każdy może stać się dzielnym odkrywcą, nieustraszonym rycerzem czy urocza księżniczką…

Dzieci, które jak nikt inny opanowały umiejętność obdarzania ludzka naturą wszelkich przedmiotów, bawiąc się w teatr dają pełny upust swojej fantazji. Biorąc udział w inscenizacjach i improwizacjach teatralnych rozwijają wyobraźnię, intelekt i osobowość. Pogłębiają też swoją empatyczność i uwrażliwiają się na właściwą ocenę postaw moralnych. Posługując się w przedstawieniach tekstami własnymi lub recytowanymi maluchy doskonalą swój zasób słownikowy, kulturę żywego słowa oraz pamięć dowolną i słowną.

Pracując dodatkowo z pacynką dzieci aktywizują też dłonie, które niespodziewanie stają się wyjątkowo bogatym narzędziem ekspresji i komunikacji niewerbalnej. Animując pacynkę, całkiem niespostrzeżenie, ale bardzo efektywnie, rozwijają również umiejętność koncentracji uwagi na określonej czynności, co procentuje w czasie typowych zajęć edukacyjnych.

Wielokierunkowość pozytywnych oddziaływań, jakie niesie aktywność teatralna dzieci, skłania nas do zaprezentowania Państwu prostego pomysłu na wykonanie własnych pacynek, które za sprawą dziecięcej pomysłowości na pewno staną się źródłem wielu radosnych przeżyć i emocji.

403-teatr-na-dzieciecej-dloni-01

Do wykonania naszych pacynek potrzebne nam będą przede wszystkim:

  • skarpety do mapetów,

oraz różnorodne materiały dekoracyjne:

403-teatr-na-dzieciecej-dloni-02

Wykonanie:

Pacynki – Zwierzęta (żabka i kaczka) wykonane są przy pomocy szablonów, które zaproponowane są w książeczce Potyczki Kota Pysia z igłą i nitką (NS3034).

Wzory szablonów można kserować i udostępniać całej grupie. Szablony należy odrysować na samoprzylepnym filcu i dokleić je do bazy zakładanej na rękę.

Pacynki – Stworki to wynik twórczej zabawy. Ich kolorowe buzie (z piankowych kształtów i serduszek) oraz fantazyjne fryzury (z wełny lub pasków krepiny) zostały przyklejone lub przyszyte do podstawowej bazy.

Warto dodać, ze wszystkie bazy wykonane są w przyjemnej w dotyku i dobrej jakościowo bawełny. Młodsze dzieci mogę więc je dekorować kredkami lub mazakami.

Życzymy fantastycznej zabawy!