Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

W Wielkanocnym klimacie

„Przyszła wiosna, piękna wiosna, a z nią pora wielkanocna!(…)” oraz czas gorączkowych przygotowań przedświątecznych…

W wirze wszystkich pilnych spraw i codziennych obowiązków nie zapomnijmy, że wyjątkowa atmosfera tych radosnych Świąt, to również pięknie udekorowany wielkanocny stół. Tą część przedświątecznych przygotowań można spokojnie powierzyć naszym najmłodszym. Ich kreatywność i zaangażowanie w pracę z pewnością przełożą się na niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, efekty.

My, ze swojej strony, prezentujemy prosty sposób wykonania żółtych, wesołych, puchatych… no właśnie:

703-w-wielkanocnym-klimacie-01

Wielkanocne kurczątko

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Ze zwiniętej rolki żółtej, karbowanej bibuły odcinamy jeden z końców (ok. 2,5-centymetrowy kawałek). Otrzymany fragment nacinamy jednostronnie tworząc tzw. „trawkę” (głębokość nacięcia ok. 1 cm). Tak przygotowana bibuła posłuży do wykonania piórek kurczątka.
  2. Jajko z masy papierowo-bawełnianej dokładnie oklejamy dwustronną taśmą klejącą. Następnie, zaczynając od dołu jajka, okręcamy je wcześniej przygotowana, żółtą bibułą. Im dokładniej okleimy jajko bibułką, tym efektowniej będą wyglądały piórka kurczaczka.
  3. Czas przygotować skrzydełka kurczątka. Do wykonania pojedynczego skrzydełka potrzebne nam będą dwa kółka origiami o średnicy 3 cm (jaśniejsze i ciemniejsze) i jedno o średnicy 2 cm. Wszystkie kółeczka zginamy na pół i sklejamy je w jednym punkcie, w formie wachlarzyka. Gotowe skrzydełka przyklejamy klejem w sztyfcie do gotowej formy kurczaczka.
  4. Dalsza dekoracja kurczątka polega na przyklejeniu dzióbka, oczu i różowych rumieńców z kółeczek origami. Dwa ostatnie elementy nie powinny sprawić kłopotu – wystarczy użyć dwustronnej taśmy klejącej i kleju w sztyfcie. Do wykonania dzióbka będzie nam natomiast potrzebne czerwone kółeczko origami o średnicy 2 cm. Składamy je na pół. Otrzymana połowę jeszcze raz składamy na pół ( otrzymujemy ćwiartkę kółeczka). Kółeczko rozkładamy, jedną z jego połówek smarujemy klejem i przyklejamy do gotowego kurczątka. Odstającą część kółeczka delikatnie ściskamy palcem wskazującym i kciukiem (miejsce załamania papieru wyznacza wcześniejsze złożenie na ćwiartki!!!).
  5. Kurczątko jest już gotowe. Czas posadzić je w gniazdku. Z zielonej, karbowanej bibuły przygotowujemy tzw. „trawkę” (złożoną bibułę o szerokości 4 cm nacinamy na głębokość 2 cm). Z beżowej tektury falistej przygotowujemy prostokąt o wymiarach 20×3 cm (pamiętamy, że prążki tektury stanowią piony o wysokości 3 cm!!! – umożliwi to jej ładne zrolowanie). Do jego wewnętrznej, gładkiej strony, przyklejamy kilka przygotowanych wcześniej pasków zielonej, bibułkowej „trawki”. Prostokąt zwijamy, spinamy zszywaczami i dla dekoracji przewiązujemy naturalnym sznurkiem.
  6. Gniazdko jest już – można w nim posadzić małego, bibułkowego kurczaczka.

Puchata kurka

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Jajko z masy papierowo-bawełnianej oklejamy dwustronną taśma klejącą. Następnie dokładnie owijamy je żółta wełna do filcowania. Aby efekty był jak najbardziej estetyczny, wełnę formujemy wcześniej w długie, wąskie pasmo, którym owijamy jajko w jednym, wybranym kierunku.
  2. Za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przyklejamy kolejne elementy dekoracyjne: oczy, dzióbek i grzebyk (wycięte z czerwonego filcu) oraz skrzydełka (wycięte z pomarańczowego filcu. Kształt filcowych elementów można narysować ołówkiem bezpośrednio na arkuszu filcu.
  3. Puchata kurka jest już gotowa. Czas posadzić ją w gniazdku. Z zielonej, karbowanej bibuły przygotowujemy tzw. „trawkę” (złożoną bibułę o szerokości 4 cm nacinamy na głębokość 2 cm). Z zielonej tektury falistej przygotowujemy prostokąt o wymiarach 20×3 cm (pamiętamy, że prążki tektury stanowią piony o wysokości 3 cm!!! – umożliwi to jej ładne zrolowanie). Do jego wewnętrznej, gładkiej strony, przyklejamy kilka przygotowanych wcześniej pasków zielonej, bibułkowej „trawki”. Prostokąt zwijamy, spinamy zszywaczami i dla dekoracji przewiązujemy wstążeczką.

Kurka jest gotowa. Ozdobiona dodatkowo filcowym kwiatkiem, może już wędrować na wielkanocny stół.