Autor: Anna Wnukiewicz
Dla jednych jeden z najpiękniejszych dni w roku, okazja do płomiennych wyznań i wielkich słów. Dla drugich komercyjne święto importowane prosto z USA. Mimo tych skrajnie różnych opinii – Walentynki, bo o nich tu mowa, już chyba na stałe weszły do kalendarza naszych świąt.
Jak więc „przedstawić” Walentynki naszym najmłodszym? Dobrym rozwiązaniem będzie chyba potraktowanie ich jako doskonałej okazji do okazania sympatii i wszelkich ciepłych uczuć tym wszystkim, których kochamy, lubimy i szanujemy. Ado miłych słów zawsze warto dołączyć drobny upominek. Oto nasze propozycje.
Drewniane walentynki dla chłopca i dziewczynki
Chyba każdego ucieszy walentynka w postaci drewnianej kukiełki z jego kolorową podobizną. Taką walentynką można świetnie bawić się w teatr lub po prostu trzymać na biurku, w pojemniku z kredkami.
Potrzebne materiały:
- drewniane postacie (AP 0722),
- mazaki (PV8284, PV8285),
- żelopisy (FO1911),
- ołówek.
Wykonanie:
- Na drewnianej sylwetce wykonujemy ołówkiem delikatny szkic postaci. Całość kolorujemy przy pomocy mazaków. Następnie, posługując się ciemnym żelopisem, dodajemy postaci kontury, dorysowujemy oczy, szczegóły ubioru itp.
- Druga strona sylwety to miejsce na wpisanie krótkiego wierszyka, życzeń, pozdrowień czy innych miłych słów. Najlepiej posłużyć się tu kolorowymi żelopisami, gdyż mazaki mogą się delikatnie „rozlać” w kontakcie ze strukturą drewna.
Prosta, ale piękna walentynka jest już gotowa. Podarowana komuś z uśmiechem na pewno będzie miłym prezentem. Ciekawe, do kogo trafi?
Walentynkowa figurka (dziewczynka)
Potrzebne materiały:
- figurka styropianowa do kukiełek (BC0024),
- kreatywny sznurek (SD6808, SD6782, SD6789),
- kolorowe filce (fioletowy PW4214, różowy PW4215, niebieski PW4213),
- wełna do filcowania (zestaw pomarańczowy PW4202),
- pastele olejne (FC1250),
- klej winiliczny (NS 0808),
- pędzelek do kleju (TM 3062),
- nożyczki (OP0012),
- kilka szpilek.
Wykonanie:
- Pracę rozpoczynamy od dokładnego posmarowania klejem winilicznym stożkowatej części figurki. Następny krok, to owinięcie posmarowanej figurki kreatywnym sznurkiem. Owijanie rozpoczynamy od góry, a sam początek sznurka delikatnie mocujemy szpilką, która go przytrzyma i umożliwi dokładne przyklejenie się. Szpilką mocujemy również końcówkę sznurka. Po około 20 minutach wszystkie szpilki można już usunąć. (Czynność należy powtórzyć, jeśli do stroju naszej walentynki chcemy wprowadzić dodatkowy kolor.)
- Posługując się pastelami olejnymi kolorujemy twarz naszej postaci, dorysowujemy oczy, usta i delikatne rumieńce.
- Czas przymocować włosy. W naszej propozycji są to długie, rude kitki. Są wykonane z luźnego pasma wełny do filcowania, którą również mocujemy przy pomocy kleju winilicznego. Kucyki przewiązujemy cienkim, około 10-centymetrowym, paseczkiem niebieskiego filcu.
- Ostatni etap, to dekoracja naszej figurki. Tu jest to różowy szaliczek wycięty z filcu (prostokąt o wymiarach 1×20 cm z naciętymi końcówkami) oraz filcowa torebka (można ją naszkicować bezpośrednio na filcu) z dodatkowo naklejonym cekinem.
Walentynkowa figurka jest już skończona. Ciekawe jakby wyglądała, gdyby miała ją dostać blondynka o krótkich włosach lub chłopiec, który jest fanem piłki nożnej?