Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Walentynki nie tylko dla zakochanych

Autor: Anna Wnukiewicz

Dla jednych jeden z najpiękniejszych dni w roku, okazja do płomiennych wyznań i wielkich słów. Dla drugich komercyjne święto importowane prosto z USA. Mimo tych skrajnie różnych opinii – Walentynki, bo o nich tu mowa, już chyba na stałe weszły do kalendarza naszych świąt.

Jak więc „przedstawić” Walentynki naszym najmłodszym? Dobrym rozwiązaniem będzie chyba potraktowanie ich jako doskonałej okazji do okazania sympatii i wszelkich ciepłych uczuć tym wszystkim, których kochamy, lubimy i szanujemy. Ado miłych słów zawsze warto dołączyć drobny upominek. Oto nasze propozycje.

Drewniane walentynki dla chłopca i dziewczynki

801-walentynki-nie-tylko-dla-zakochanych- drewniane-walentynki-dla-chlopca-i-dziewczynki-01

Chyba każdego ucieszy walentynka w postaci drewnianej kukiełki z jego kolorową podobizną. Taką walentynką można świetnie bawić się w teatr lub po prostu trzymać na biurku, w pojemniku z kredkami.

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Na drewnianej sylwetce wykonujemy ołówkiem delikatny szkic postaci. Całość kolorujemy przy pomocy mazaków. Następnie, posługując się ciemnym żelopisem, dodajemy postaci kontury, dorysowujemy oczy, szczegóły ubioru itp.
  2. Druga strona sylwety to miejsce na wpisanie krótkiego wierszyka, życzeń, pozdrowień czy innych miłych słów. Najlepiej posłużyć się tu kolorowymi żelopisami, gdyż mazaki mogą się delikatnie „rozlać” w kontakcie ze strukturą drewna.

Prosta, ale piękna walentynka jest już gotowa. Podarowana komuś z uśmiechem na pewno będzie miłym prezentem. Ciekawe, do kogo trafi?

Walentynkowa figurka (dziewczynka)

801-walentynki-nie-tylko-dla-zakochanych-walentynkowa-figurka-dziewczynka-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Pracę rozpoczynamy od dokładnego posmarowania klejem winilicznym stożkowatej części figurki. Następny krok, to owinięcie posmarowanej figurki kreatywnym sznurkiem. Owijanie rozpoczynamy od góry, a sam początek sznurka delikatnie mocujemy szpilką, która go przytrzyma i umożliwi dokładne przyklejenie się. Szpilką mocujemy również końcówkę sznurka. Po około 20 minutach wszystkie szpilki można już usunąć. (Czynność należy powtórzyć, jeśli do stroju naszej walentynki chcemy wprowadzić dodatkowy kolor.)
  2. Posługując się pastelami olejnymi kolorujemy twarz naszej postaci, dorysowujemy oczy, usta i delikatne rumieńce.
  3. Czas przymocować włosy. W naszej propozycji są to długie, rude kitki. Są wykonane z luźnego pasma wełny do filcowania, którą również mocujemy przy pomocy kleju winilicznego. Kucyki przewiązujemy cienkim, około 10-centymetrowym, paseczkiem niebieskiego filcu.
  4. Ostatni etap, to dekoracja naszej figurki. Tu jest to różowy szaliczek wycięty z filcu (prostokąt o wymiarach 1×20 cm z naciętymi końcówkami) oraz filcowa torebka (można ją naszkicować bezpośrednio na filcu) z dodatkowo naklejonym cekinem.

Walentynkowa figurka jest już skończona. Ciekawe jakby wyglądała, gdyby miała ją dostać blondynka o krótkich włosach lub chłopiec, który jest fanem piłki nożnej?