Autor: Anna Wnukiewicz
Wśród wielu nowych, często bardzo złożonych, metod edukacyjnych jest jedna, która sprawdza się niezmiennie od wielu lat. Uczy i rozwija zupełnie niespostrzeżenie, przy okazji robienia czegoś pozornie niezwiązanego ze szkołą
Zabawa w teatr, bo o niej tu mowa, przy zaangażowaniu często minimalnych środków, pochłania i fascynuje wszystkich uczestników, a spektrum jej oddziaływań na intelekt, emocje i wyobraźnię dziecka jest naprawdę nieocenione. Może wiec, w miesiącu, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, warto zaproponować naszym najmłodszym wspólne przygotowanie krótkiego przedstawienia? Wśród różnorodności forma teatralnych na pewno znajda się takie, które pozwolą naszym maluchom na jak najbardziej twórczą i samodzielną pracę.
Oto nasze propozycje na zabawę z prostymi lalkami teatralnymi:
Zielona gąsienica (modyfikacja lalki jawajskiej)
Potrzebne materiały:
- zielona wełna do filcowania (PW4206),
- cienkie kreatywne druciki,
- pompony z plastikowym „tunelem”,
- druty do prac plastycznych (GI0018),
- zielona krepina (DZ0002),
- naklejane oczy,
- filcowe kwiatki (PW1006) lub inne materiały dekoracyjne,
- dwustronna taśma klejąca,
- nożyczki.
Wykonanie:
- Z wełny do filcowania formujemy grubsze pasmo długości ok. 40 cm. (W wersji bardziej skomplikowanej mogą być to również 2, 3 kolorowe pasma lub pasma splecione w luźny „warkocz”).
- Jeden z końców pasma zawijamy pod spód i mocujemy przy pomocy kreatywnego drucika Będzie to głowa naszej gąsienicy. Uwaga – pamiętamy o pozostawieniu nieco dłuższych – ok.5-centymetrowych – końcówek, z których robimy czułki naszej gąsienicy.
- Całość pasma wełny dzielimy na ok. 5-centymetrowe odcinki, które kolejno wyznaczamy przy pomocy kreatywnych drucików. (Tu również pozostawiamy dłuższe końcówki, z których później wykonamy nóżki gąsienicy).
- Tak powstałej gąsienicy doklejamy oczy (przy pomocy dwustronnej taśmy) oraz dowolnie ją dekorujemy przy pomocy filcowych kwiatków lub papieru samoprzylepnego, kolorowych pomponików, cekinów itp.
- Do punktów wyznaczających pierwszy i ostatni odcinek gąsienicy, mocno przymocowujemy złożone na pół i okręcone zieloną krepina druty do prac plastycznych, które posłużą do animowania lalki.
- Na dłuższe końcówki pozostawionych wcześniej drucików naciągamy kolorowe pompony, a następnie formujemy druciki w fantazyjnie ułożone nóżki naszej gąsienicy. Tak przygotowana gąsienica jest gotowa do animowania przy jednoczesnym wykorzystaniu prawej i lewej ręki. Gąsienica może być używana jako lalka w czasie przedstawień teatralnych lub jako „mówiący” bohater w czasie ćwiczeń i zabaw językowych.
Piraci (lalki kukiełki)
Potrzebne materiały:
- pędzel „szczeciniak” o szerokości powyżej 5 cm,
- piankowa folia,
- kolorowa krepina (DZ 0002),
- krepina w kratę (DZ0015),
- naklejane oczy,
- filcowy motylek (PW1004) lub inne ozdoby do dekorowania,
- kolorowe wstążeczki,
- 2 gumki recepturki,
- sznurek lub włóczka,
- dwustronna taśma klejąca,
- nożyczki.
Wykonanie:
- Bazą dla wykonania kukiełek jest oczywiście szeroki pędzel malarski. Jego trzonek to miejsce na umieszczenie twarzy naszych piratów. Poszczególne elementy twarzy wycinamy z kolorowej folii piankowej i mocujemy przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej. Podobnie naklejamy piratom oczy (pamiętając jednak, by Kapitanowi zawiązać wcześniej na oku opaskę).
- Włosie pędzla posłuży nam jako gotowy element naszych kukiełek. W przypadku Kapitana wydzielamy cienkie pasmo włosia i przycinamy je trochę krócej. Za pasmo wkładamy wycięty z pianki i podklejony dwustronną taśmą piracki kapelusz. Całość delikatnie dociskamy. W przypadku drugiej lalki włosie dzielimy na dwie równe części, związujemy gumkami recepturkami i przewiązujemy kolorowymi wstążeczkami. Całość dekorujemy kolorowa opaską wykonana ze wstążeczki, do której przyklejamy wesołego, filcowego motylka. Fantazyjne fryzury są już gotowe.
- Czas wykonać stroje. Do wykonania sukienki pirackiej dziewczyny potrzebujemy pasek krepiny w kratę o wymiarach 10×30 cm. Wycięty pasek marszczymy wokół rączki pędzla i dokładnie związujemy sznurkiem lub włóczką. Miejsce związania maskujemy kolorowa kokardką. Strój Kapitana wymaga trochę więcej pracy. Z białej krepiny wycinamy prostokąt o wymiarach 6×20 cm. Prostokąt składamy w harmonijkę i delikatnie nacinamy (głębokość nacięcia nie powinna przekroczyć 3 cm). Ponacinana krepinę rozkładamy (pasek powinien przypominać trawkę J), marszczymy wokół rączki pędzla i przewiązujemy sznureczkiem lub włóczką. Kołnierz Kapitana jest już zrobiony. Dwukolorową pelerynę wykonujemy z dwóch pasków krepiny o wymiarach 10×30 cm i 5×30 cm. Węższy pasek krepiny nakładamy na szerszy i równocześnie marszczymy je wokół rączki pędzla – całość mocno związujemy sznureczkiem. Piracka załoga jest już gotowa do pierwszych występów! Ciekawe, jakimi głosami przemówią piraci i jakie spotkają ich przygody?