Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Zabawa w teatr

Autor: Anna Wnukiewicz

Wśród wielu nowych, często bardzo złożonych, metod edukacyjnych jest jedna, która sprawdza się niezmiennie od wielu lat. Uczy i rozwija zupełnie niespostrzeżenie, przy okazji robienia czegoś pozornie niezwiązanego ze szkołą

Zabawa w teatr, bo o niej tu mowa, przy zaangażowaniu często minimalnych środków, pochłania i fascynuje wszystkich uczestników, a spektrum jej oddziaływań na intelekt, emocje i wyobraźnię dziecka jest naprawdę nieocenione. Może wiec, w miesiącu, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, warto zaproponować naszym najmłodszym wspólne przygotowanie krótkiego przedstawienia? Wśród różnorodności forma teatralnych na pewno znajda się takie, które pozwolą naszym maluchom na jak najbardziej twórczą i samodzielną pracę.

Oto nasze propozycje na zabawę z prostymi lalkami teatralnymi:

Zielona gąsienica (modyfikacja lalki jawajskiej)

404-zabawa-w-teatr-zielona-gasienica-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Z wełny do filcowania formujemy grubsze pasmo długości ok. 40 cm. (W wersji bardziej skomplikowanej mogą być to również 2, 3 kolorowe pasma lub pasma splecione w luźny „warkocz”).
  2. Jeden z końców pasma zawijamy pod spód i mocujemy przy pomocy kreatywnego drucika Będzie to głowa naszej gąsienicy. Uwaga – pamiętamy o pozostawieniu nieco dłuższych – ok.5-centymetrowych – końcówek, z których robimy czułki naszej gąsienicy.
  3. Całość pasma wełny dzielimy na ok. 5-centymetrowe odcinki, które kolejno wyznaczamy przy pomocy kreatywnych drucików. (Tu również pozostawiamy dłuższe końcówki, z których później wykonamy nóżki gąsienicy).
  4. Tak powstałej gąsienicy doklejamy oczy (przy pomocy dwustronnej taśmy) oraz dowolnie ją dekorujemy przy pomocy filcowych kwiatków lub papieru samoprzylepnego, kolorowych pomponików, cekinów itp.
  5. Do punktów wyznaczających pierwszy i ostatni odcinek gąsienicy, mocno przymocowujemy złożone na pół i okręcone zieloną krepina druty do prac plastycznych, które posłużą do animowania lalki.
  6. Na dłuższe końcówki pozostawionych wcześniej drucików naciągamy kolorowe pompony, a następnie formujemy druciki w fantazyjnie ułożone nóżki naszej gąsienicy. Tak przygotowana gąsienica jest gotowa do animowania przy jednoczesnym wykorzystaniu prawej i lewej ręki. Gąsienica może być używana jako lalka w czasie przedstawień teatralnych lub jako „mówiący” bohater w czasie ćwiczeń i zabaw językowych.

Piraci (lalki kukiełki)

404-zabawa-w-teatr-piraci-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Bazą dla wykonania kukiełek jest oczywiście szeroki pędzel malarski. Jego trzonek to miejsce na umieszczenie twarzy naszych piratów. Poszczególne elementy twarzy wycinamy z kolorowej folii piankowej i mocujemy przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej. Podobnie naklejamy piratom oczy (pamiętając jednak, by Kapitanowi zawiązać wcześniej na oku opaskę).
  2. Włosie pędzla posłuży nam jako gotowy element naszych kukiełek. W przypadku Kapitana wydzielamy cienkie pasmo włosia i przycinamy je trochę krócej. Za pasmo wkładamy wycięty z pianki i podklejony dwustronną taśmą piracki kapelusz. Całość delikatnie dociskamy. W przypadku drugiej lalki włosie dzielimy na dwie równe części, związujemy gumkami recepturkami i przewiązujemy kolorowymi wstążeczkami. Całość dekorujemy kolorowa opaską wykonana ze wstążeczki, do której przyklejamy wesołego, filcowego motylka. Fantazyjne fryzury są już gotowe.
  3. Czas wykonać stroje. Do wykonania sukienki pirackiej dziewczyny potrzebujemy pasek krepiny w kratę o wymiarach 10×30 cm. Wycięty pasek marszczymy wokół rączki pędzla i dokładnie związujemy sznurkiem lub włóczką. Miejsce związania maskujemy kolorowa kokardką. Strój Kapitana wymaga trochę więcej pracy. Z białej krepiny wycinamy prostokąt o wymiarach 6×20 cm. Prostokąt składamy w harmonijkę i delikatnie nacinamy (głębokość nacięcia nie powinna przekroczyć 3 cm). Ponacinana krepinę rozkładamy (pasek powinien przypominać trawkę J), marszczymy wokół rączki pędzla i przewiązujemy sznureczkiem lub włóczką. Kołnierz Kapitana jest już zrobiony. Dwukolorową pelerynę wykonujemy z dwóch pasków krepiny o wymiarach 10×30 cm i 5×30 cm. Węższy pasek krepiny nakładamy na szerszy i równocześnie marszczymy je wokół rączki pędzla – całość mocno związujemy sznureczkiem. Piracka załoga jest już gotowa do pierwszych występów! Ciekawe, jakimi głosami przemówią piraci i jakie spotkają ich przygody?