Opis produktu:
Dziecko pokonuje ścieżkę aktywności, skacze, zatrzymuj się, obraca w określonym kierunku według wskazówek współgracza.
Zestaw aktywności zawiera:
20 piankowych mat o wym. 23 x 23 cm w 4 kolorach: różowy, pomarańczowy, niebieski i zielony
4 okrągłe maty
20 dwustronnych kart kodowania
2 postaci robotów
2 sprężyny,
2 strzałki
podręcznik
wiek: 5+.
Czym jest kodowanie?
Kodowanie to specyficzny sposób wyrażania komend i instrukcji, które mówią komputerowi, co ma robić. W skrócie: kodowanie zmusza komputer, by ten zachowywał się w sposób ustalony przez Ciebie – użytkownika. Na szczęście jest wiele sposobów przyswajania wiedzy z tego zakresu, niekoniecznie związanych z siedzeniem przed ekranem. W zasadzie, gra uczy myślenia analitycznego, sortowania informacji, odnajdywania ścieżek pomiędzy dwoma punktami. Pomagają dzieciom dzielić duże problemy ma mniejsze, które łatwiej pokonać logiką.
Element ruchu wprowadza grę w strefę aktywności akceptowalną przez dzieci. Nauka w ruchu pomaga dzieciom w tym wieku skupić się i zapamiętać.
Labirynty i karty kodujące
Rozpocznij, budując prosty labirynt: ułóż cztery dowolne maty w dowolny sposób, tak jak na obrazku poniżej. Umieść strzałkę na początku, wskazując odpowiedni kierunek na matach, a następnie robota na końcu ścieżki. Krok po kroku, posuwaj się przez labirynt, nazywając komendy, które wykonujesz: „w przód (1)”, „w przód (2)”, „obrót w lewo (3)”, „w przód (4)”. Następnie rozmieść 4 karty kodowania w odpowiedniej kolejności, tłumacząc, że odwzorowują ruch, jaki przed chwilą był wykonany. Upewnij się, że dziecko nie myli obrotu z krokiem w lewo.
Kontynuuj zabawę z kolejnym labiryntem – tym razem ułóż karty kodujące przed poruszaniem się po labiryncie. Pozwól dziecku wypowiedzieć komendy w sekwencji, nim wykonasz ruch.
Możliwości gry:
Gra kooperacyjna
- Dobierz dzieci w parę. Jedno dziecko buduje labirynt i porusza się po nim drugie układa odpowiednią sekwencję kart kodujących i prowadzi współgracza krok po kroku.
- Dla początkujących naszykuj określoną ilość mat, rozpoczynając od małej ilości, np. 5. Dziecko może budować labirynty w dowolny sposób, tak długo, jak ścieżka ma swój początek (strzałkę) i koniec (robota).
- Czas na ruch! Niech koder rozpocznie wydawanie komend tak, by doprowadzić drugiego uczestnika zabawy do końca.
- Jeśli ścieżka była zakodowana błędnie, dzieci powinny pracować wspólnie by znaleźć mankament i poprawić sekwencję. Następnie należy ponownie spróbować przejść labirynt.
Gra kooperacyjna z przedmiotami specjalnymi
- Dołącz trybiki, sprężyny i X’y do labiryntu by zwiększyć trudność i poszerzać horyzonty myślenia!
Ułóż te obiekty na macie:
- sprężyna -podnieś i zanieś robotowi do naprawy
- trybik – podnieś i zanieś robotowi do naprawy
- X: blokada! Nie można wejść na tą matę
Dołącz do zabawy poniższe karty kodujące by wydawać nowe komendy:
- chwytak – podnieś sprężynę lub trybik
- odrzutowy plecak – „przeleć” (przejdź) nad X, do następnej maty labiryntu. To jedyna karta, która pozwala przechodzić nad X. W przypadku ułożenia dwóch X’ów jeden po drugim – pozwala na przejście przez oba w jednym ruchu.
¬- karta zagadka – użyj swojej wyobraźni! Wydaj dowolnej polecenie (gdacz jak kura, stój na jednej nodze, dotknij nosa…) poprzez umieszczenie kart w sekwencji kodu.
¬›Zawsze pamiętaj by ułożyć strzałkę na początku. Skieruj ją we właściwym kierunku!
Dwie drużyny
- Stwórzcie dwie drużyny – koderzy i pionki – zamieniajcie się rolami!
- Rywalizujcie ze sobą w tym samym czasie! Stwórzcie dwa zespoły złożone z kodera i pionka, każdy posiadający własną strzałkę i robota. Niech obie drużyny obiorą inne punkty krańcowe. W przypadku, gdy brakuje Wam kart kodujących – zacznijcie zapisywać komendy na papierze!
Waga: 1.50 Kg