LaboLAB Siły i oddziaływania. Zestaw do doświadczeń z fizyki

Kod produktu: LJ0020

Moduł pozwala uczniom przeprowadzić szereg doświadczeń, w wyniku których zrozumieją zagadnienia sił fizycznych i oddziaływania. Istotny nacisk został położony na tarcie, masę oraz magnetyzm. W module przekazywana jest idea, że wszystkie otaczające nas obiekty podlegają działaniu sił. Na tym etapie uczniowie mogą już wiedzieć, że, działając siłą, np. poprzez pchanie lub ciągnięcie, można wprawić ciało w ruch. Zwykle nie mają jednak jeszcze zbyt dużej wiedzy o oddziaływaniach bardziej abstrakcyjnych i wymagających aktywnej obserwacji zjawisk, takich jak magnetyzm czy grawitacja. Omówione w module trzy zasady dynamiki Newtona pomogą uczniom zrozumieć siły i oddziaływania, a zaproponowane działania badawcze rozwiną zdobytą przez nich wiedzę. Uczniowie mają możliwość nauki z wykorzystaniem różnych metod badawczych: zadawania pytań, badania i doświadczania. Dzięki temu uzyskują oni pogłębioną znajomość sił i oddziaływań, które wpływają na ruch ciał. Pięć serii działań badawczych umożliwia poznanie koncepcji równowagi i braku równowagi sił, rozważyć takie pojęcia jak: grawitacja, magnetyzm, tarcie, masa i odległość.
Moduł jest zestawem klasowym, co oznacza, że zawiera kompletny zestaw elementów potrzebnych do wykonania doświadczeń w zespołach złożonych z wielu uczniów.

Zadania badawcze realizowane w module:
Równowaga (3 jednostki lekcyjne)
Bezwładność (3 jednostki lekcyjne)
Zmiany w ruchu (3 jednostki lekcyjne)
Elektryczność i magnetyzm (5 jednostek lekcyjnych)
Konstrukcje magnetyczne (3 jednostki lekcyjne).

Wyposażenie zestawu:
przewodnik metodyczny dla nauczyciela w wersji drukowanej i cyfrowej
17 x scenariusze lekcji ze szczegółowo opisanymi eksperymentami i projektami edukacyjnymi dla nauczycieli uczniów z klas IV-VIII
drukowane materiały dla uczniów o zróżnicowanym poziomie
dostęp do materiałów cyfrowych (atrakcyjne symulacje, ćwiczenia, testy, podręczniki multimedialne) dla uczniów i nauczycieli (licencja szkolna, bezterminowa)
około 100 interaktywnych ekranów, które umożliwiają pracę grupową przy tablicy interaktywnej lub samodzielną przy komputerze, tablecie lub na smartfonie
materiały interaktywne do pracy grupowej na tablicach interaktywnych, jak i indywidualnej na tabletach, smartfonach lub komputerach (systemy Windows, Android, iOS)
2 x waga elektroniczna, zakres 2kg / 0,1g
10 x sprężyna „slinky” – krocząca
8 x siłomierz (dynamometr) 250 g, którego konstrukcja pozwala na zważenie zawieszonego obiektu, oraz zmierzenie siły nacisku lub naciągu. Urządzenia kalibrowane w gramach i Newtonach
8 x model samochodu (metal)
12 x stoper, minutnik
8 x poziomica, poziom/pion (dł. 15 cm)
15 x punkty podparcia, drewniane
8 x równoważnia
1 x opiłki żelaza (waga 625g)
10 x szalka Petriego z pokrywką
16 x pary magnesów z oznaczonymi biegunami (1×5 cm)
16 x magnes, pierścień (gr. 8 mm, śr. 36mm, śr. otworu 18 mm)
16 x podkładki płaskie, ocynkowane, śr. 7/8”
220 x podkładki płaskie, stalowe, małe
24 x elementy konstrukcyjne K’NEX – drążki (dł. 13 cm)
24 x kule styropianowe (śr. 3,5cm)
8 x kule styropianowe (śr. 7,5cm)
10 x małe, drewniane szpulki
5 x papier ścierny, drobnoziarnisty (arkusz 14×27 cm)
5 x filc zielony (arkusz 20×30 cm)
12 x folia bąbelkowa (arkusz)
8 x taśma miernicza (dł. 150 cm)
8 x odważniki plastikowe (11 krążków x10g)
1 x cienki, mocny sznurek (dł. 60 m)
25 x woreczki foliowe „strunowe” (wym. 30×45 cm)
1 x plansza dydaktyczna 70×100 cm, „Metoda badawcza”
1 x duża, wytrzymała skrzynia z tworzywa sztucznego o wym.: 50 x 60 x 30 cm.