Autorka: Basima Al-Qadi, pedagog specjalny i terapeuta integracji sensorycznej
„Uczymy się poprzez zmysły” – to wiodące hasło jednej z propagatorek metody Integracji Sensorycznej V. F. Maas. Należy je rozumieć bardzo dosłownie ponieważ to dzięki zmysłom przyjmujemy informacje ze świata zewnętrznego. Doznania sensoryczne pozwalają kształtować nasze rozumienie świata, budować pamięć czy przyswajanie wiedzy. Samo pojęcie integracji sensorycznej odnosi się do tego w jaki sposób mózg odbiera, interpretuje oraz przetwarza percepcję bodźców sensorycznych. Kiedy występują trudności w efektywnym przetwarzaniu
i regulowaniu informacji zmysłowych mowa jest wtedy o zaburzeniach integracji sensorycznej lub zaburzeniach przetwarzania sensorycznego.
Terapia Snoezelen to metoda w Polsce znana jako SDŚ (Sala Doświadczania Świata) od wielu lat wspiera terapię osób z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami integracji sensorycznej lub jest wskazana jako forma relaksacji dla tych wszystkich, którzy potrzebują wytchnienia i rozładowania stresu. SDŚ można stosować do zajęć wspierających rozwój małych dzieci w żłobkach lub przedszkolach.
Samo określenie „Snoezelen” z jednej strony odnosi się do metody a z drugiej strony do pomieszczenia, w którym realizowane są zajęcia w ramach SDŚ. Terapia Snoezelen jako metoda ukierunkowana jest na pobudzanie zmysłów do aktywności poprzez zastosowanie odpowiednich sprzętów angażujących zmysły: wzroku, dotyku (również proprioceptywnego i przedsionkowego), węchu, zapachu. Sesje terapeutyczne odbywają się w specjalnych pomieszczeniach zwanych Białymi Pokojami. Znajdują się tam specjalistyczne urządzenia, które za pomocą efektów dźwiękowych, świetlnych (wizualnych), dotykowych dostarczają wrażenia zmysłowe.
Naczelna zasada tej metody brzmi: nic nie musi być zrobione, wszystko jest dozwolone” . Doświadczenie Snoezelen jest miłym spędzaniem czasu w atmosferze relaksu i bezpieczeństwa. Metoda z jednej strony daje możliwość odprężenia, z drugiej zaś umożliwia aktywność, eksplorację odbywającą się w sposób nieinwazyjny, naturalny i swobodny. Muzyka, oświetlenie, zapach, elementy wyposażenia w istotny sposób wpływają na samopoczucie czy wręcz funkcjonowanie psychofizyczne danej osoby.
Do największych korzyści płynących ze stosowania metody należy:
· wzrost poczucia bezpieczeństwa (niwelowanie stanów lękowych i napięć im towarzyszących),
· wzmacnianie kompetencji społecznych,
· zwiększona ciekawość poznawcza,
· usprawnianie procesów modulacji sensorycznej,
· poprawa orientacji przestrzennej,
· zwiększona baza doświadczeń.
W naszej ofercie znajdują się sprzęty z pomocą, których można urządzić kompleksową Salę Doświadczania Świata. Wszystkie urządzenia zostały zaprojektowane w taki sposób, że można je aranżować na kilka sposobów w zależności od potrzeb i warunków lokalowych. Oferujemy m.in. domki (również lustrzane), sprzęty do leżenia, siedzenia, podświetlany suchy basen, światłowody, panele świetlne, dotykowe i dźwiękowe, lustra, lampy UV. W SDŚ można realizować: medytacje, wizualizacje, biblioterapię, arteterapię, ćwiczenia usprawniające pamięć i funkcje poznawcze, ćwiczenia manipulacyjne, wielozmysłowe doświadczanie żywiołów.