Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Film. Nowa Szkoła

Małe rączki wiele potrafią

Autor: Anna Wnukiewicz

Małe rączki naszych dzieci potrafią tworzyć prawdziwe cuda! A małe rączki małych dzieci, odrysowane na kolorowym papierze, to świetny materiał na niepowtarzalne i kreatywne prace plastyczne. Zapraszamy więc wszystkie dzieci do wspólnej zabawy.

Bazą dla obu prezentowanych tu prac są kolorowe formy dziecięcych dłoni, które zostały odrysowane i wycięte z brystolu. Motyw dłoni nadaje pracom bardzo osobistego, indywidualnego charakteru. Przestrzeń dłoni może więc posłużyć jako miejsce do zapisania własnych marzeń, życzeń lub – w przypadku prac grupowych – miłych słów dla swoich najbliższych kolegów.

Prace mogą być również wykonane przez młodsze dzieci, które odrysowaną dłoń mogą w uproszczony sposób wydrzeć z papieru, a tekst zastąpić małym rysunkiem.

Tęczowy ptak

401-male-raczki-wiele-potrafia-teczowy-ptak-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Na kolorowym brystolu kilkakrotnie odrysowujemy dłonie, a następnie wycinamy je lub ręcznie wydzieramy. Wycięte dłonie układamy w kształt wachlarza i sklejamy w miejscach, w których poszczególne elementy nachodzą na siebie, sklejamy przy pomocy kleju w sztyfcie. Będzie to ogon naszego ptaka.
  2. Ze złotego kartonu holograficznego wycinamy tułów, głowę i dziób tęczowego ptaka. Elementy te łączymy przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej. Aby uzyskać ciekawszy, bardziej przestrzenny efekt, między elementy wklejamy kawałek folii piankowej.
  3. Z kolorowej folii holograficznej wycinamy skrzydełka i piórka, którymi dekorujemy głowę ptaka. Wszystkie te elementy podklejamy od spodniej strony głównej formy. Gotowy tułów ptaka dekorujemy fantazyjnymi wzorami, które wykonujemy konturówka do witraży. Należy pamiętać, że konturówka musi wyschnąć przed dalszą pracą!
  4. Teraz przygotowujemy nogi tęczowego ptaka. Na końcu sznurka (ok. 45 cm) zawiązujemy duża pętelkę. Następnie nawlekamy na sznurek ok. 20-tu koralików i na drugim końcu sznurka również zawiązujemy pętelkę. Sznurek, z proporcjonalnie podzielonymi koralikami, składamy na pół i od tyłu, przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej, przyklejamy do tułowia ptaka.
  5. Tak wykonany tułów łączymy dwustronną taśmą klejącą z kolorowym ogonem.

Tęczowy ptak jest już gotowy. Na piórkach jego ogona można np. zapisać imiona bliskich nam osób. Z pewnością będzie to ciekawa dekoracja dziecięcego pokoju.

Kolorowa mandala

401-male-raczki-wiele-potrafia-kolorowa-mandala-01

Potrzebne materiały:

Wykonanie:

  1. Na kolorowym brystolu kilkakrotnie odrysowujemy dłonie dziecka. Otrzymane kształty wycinamy i promieniście naklejamy na brzegach koła o średnicy 18 cm (koło wycinamy wcześniej ze sztywnego brystolu. Jako szablon tego kształtu może posłużyć nam jedno z kółek origami).
  2. Na wierzch naklejonych na koło dłoni naklejamy kolejne koło origami – będzie to przestrzeń do dekorowania mandali oraz sposób na estetyczne zamaskowanie miejsca, w którym przyklejaliśmy papierowe dłonie.
  3. Przy pomocy ozdobnych dziurkaczy wycinamy z folii holograficznej dowolną ilość ciekawych, podobających się nam kształtów. Otrzymanymi kształtami dekorujemy mandalę, pamiętając, że pracę rozpoczynamy od samego środka. Poszczególne kształty naklejamy przy pomocy kleju w sztyfcie.
  4. Aby praca nabrała charakteru integrującego grupę warto poprosić uczestników o podpisanie swoich papierowych dłoni i wymienienie się nimi z pozostałymi dziećmi. Można również poprosić o zapisanie na dłoniach np. wakacyjnych życzeń czy innych miłych słów i podarowanie takich dłoni swoim najbliższym kolegom i koleżankom.

Kształty uzyskane przy pomocy dziurkaczy można również zastąpić gotowymi kształtami np. z folii piankowej lub samoprzylepnymi mozaikami.

W swoim tradycyjnym ujęciu układanie mandali związane jest z praktykami medytacyjnymi buddyjskich mnichów. W prezentowanym wariancie, który jest jedynie inspirowany sama formą działania opartego u układanie elementów na kolistej płaszczyźnie, stanowi ona wyłącznie okazję do wspólnej zabawy i ciekawego działania w grupie.