LaboLAB Zmieniająca się planeta Ziemia. Zestaw do doświadczeń z geografii

Kod produktu: LJ0016

Zestaw pomocy dydaktycznych do realizacji podstawy programowej z geografii, przeznaczony do przeprowadzenia i omówienia 14 działań badawczych i eksperymentów podczas 22 lekcji przyrody i geografii, przeznaczony do pracy w klasie, w tzw. grupach badawczych.
Ten moduł to seria doświadczeń, które pokazują uczniom wszystkie procesy, które wpłynęły na obecny wygląd oraz cechy planety Ziemi. Moduł rozwija wiedzę uczniów na temat gleby i erozji. Uczniowie analizują warstwy ziemi, ruchy płyt tektonicznych i tworzenie się skał. Podczas pracy poznają warstwy Ziemi i budują jej model. Tworzą także układ płyt litosfery i analizują mapy, aby wychwycić zależności między trzęsieniami ziemi, erupcjami wulkanów i położeniem płyt tektonicznych. Moduł zawiera informacje na temat erupcji wulkanów oraz procesu formowania się skał na skutek stygnięcia lawy. Uczniowie badają dostępne w zestawie próbki skał i porównują ich rodzaje. Ponadto wykonują symulację cyklu skalnego, aby przekonać się, jak poszczególne typy skał mogą zmieniać się w zależności od warunków. Tworzą model przebiegu erozji, wietrzenia i osadzania się materiału skalnego. Zmieniając działanie różnych czynników, na przykład poprzez dodanie “roślinności”, przekonują się, w jaki sposób erozja wpływa na formy ukształtowania terenu. Uczniowie poznają znaczenie różnych typów map, porównują je i zyskują wiedzę o tym, co mówią nam one o formach ukształtowania terenu i położeniu akwenów. Uczniowie omawiają też tworzenie się warstw skalnych i powstawanie skamielin. Dowiadują się, że warstwy skalne zawierające skamieliny tworzą się w miarę upływu czasu, co umożliwia naukowcom określenie, kiedy poszczególne organizmy żyły na Ziemi. Finalnie, uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób zmiany na Ziemi wpływają na życie człowieka. Erozja gleby jest przedstawiona jako problem dla rolnictwa, a uczniom stawia się wyzwanie opracowania kilku modeli, które go rozwiążą. Testują oni swoje rozwiązania, analizują wyniki i przedstawiają klasie wyciągnięte z nich wnioski.
Publikacja umożliwia przygotowanie i przeprowadzenie 30-minutowych zajęć metodą projektu edukacyjnego po zaledwie 10-minutowym przygotowaniu.
Moduł jest zestawem klasowym i/lub szkolnym, co oznacza, że zawiera kompletny zestaw elementów potrzebnych do wykonania doświadczeń w zespołach złożonych z wielu uczniów.

Zagadnienia realizowane w module:
Warstwy Ziemi i płyty tektoniczne (3 jednostki lekcyjne)
Kształty i formacje skalne (6 jednostek lekcyjnych)
Wietrzenie i erozja (2 jednostki lekcyjne)
Odwzorowanie Ziemi na mapie (2 jednostki lekcyjne)
Zmieniająca się Ziemia (3 jednostki lekcyjne)
Życie na zmieniającej się Ziemi (6 jednostek lekcyjnych).

Moduł zawiera:
- około 100 interaktywnych ekranów, które umożliwiają pracę grupową przy tablicy interaktywnej lub samodzielną przy komputerze, tablecie lub na smartfonie.
- materiały interaktywne do pracy grupowej na tablicach interaktywnych, jak i indywidualnej na tabletach, smartfonach lub komputerach (systemy Windows, Android, iOS)
- przewodnik metodyczny dla nauczyciela w wersji drukowanej i cyfrowe
– 22 scenariusze lekcji ze szczegółowo opisanymi eksperymentami i projektami edukacyjnymi dla nauczycieli uczniów z klas IV-VIII
– drukowane materiały dla uczniów o zróżnicowanym poziomie - 30 szt.
– dostęp do materiałów cyfrowych (atrakcyjne symulacje, ćwiczenia, testy, podręczniki multimedialne) dla uczniów i nauczycieli (licencja szkolna, bezterminowa)
– zestaw próbek 15 podstawowych rodzajów skał (magmowych, osadowych i metamorficznych), każde pudełko zawiera dodatkowo szkło powiększające - 8 szt.
– 9 próbek gleb występujących na Ziemi – 1 szt.
– nietoksyczny, profesjonalny gips przeznaczony do prac artystycznych (waga 1,8 kg) – 1 szt.
– piasek drobnoziarnisty, biały (waga 1,3 kg) – 3 szt.
– wiaderko z czerwoną gliną (waga 3,6 kg) – 2 szt.
– pojemnik z nietoksyczną, zieloną ciastoliną (waga 1,3 kg) – 2 szt.
– nóż z tworzywa sztucznego – 32 szt.
– kulki przeźroczyste niebieskie - 40 szt.
– mała mata absorpcyjna – 16 szt.
– podkładka tekturowa - 16 szt.
– wytrzymała, plastikowa łyżka -16 szt.
– gumowe korki – 8 szt.
– samoprzylepna taśma rzepowa (część haczykowa, dł. 20 cm) – 2 szt.
– samoprzylepna taśma rzepowa (część pętelkowa, dł. 20 cm) – 2 szt.
– wykałaczki – 750 szt.
– rolka folii aluminiowej – 1 szt.
– łyżki – 4 szt.
– woreczki foliowe „strunowe” (30×38 cm) – 10 szt.
– miska plastikowa – 1 szt.
– plastikowe kubki (poj. 260 ml) – 8 szt.
– plastikowe kubki z małym otworem (poj. 260 ml) – 8 szt.
– karbowany, plastikowy pojemnik (20x16x7 cm) – 8 szt.
– pojemnik plastikowy (poj. 5,5 l)- 8 szt.
– plansza dydaktyczna 70×100 cm, „Metoda badawcza” – 1 szt.
– duża, wytrzymała skrzynia (tworzywo sztuczne, 50 x 60 x 30 cm) - 2 szt.